Haber

Pişman oldu ve kendisi ihbar etti: 650 TL’ye 46 yıl 8 ay hapis

Sözcü yazar İsmail Saymaz, yaklaşık 6 yıl önce Facebook’ta “aktif kredi” adlı sayfa açarak 14 kişiyi toplam 650 lira dolandıran İbrahim Kara’nın şu anda cezaevinde olduğunu ve 46 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığını yazdı. pişmanlık duymanın ve onu ihbar etmenin bir sonucu.

Saymaz, Kara hakkında “bilgi sistemlerini araç olarak kullanarak dolandırıcılık” suçundan Bursa 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını, para gönderen 14 kişiden 4’ünün şikayette bulunarak yaşananları aktardığını belirtti.

Saymaz’ın bugün yayımlanan “650 TL’ye 46 yıl 8 ay hapis” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verildi:

“İbrahim Kara’nın hatası ve diğer suçlulardan farkı, Facebook’ta dolandırıcılık amaçlı sayfa açıp pişmanlık duyarak kendisini ihbar etmesidir…

Evet, doğru okudun.

Kara, altı yıl önce Facebook’ta ‘Aktif Kredi’ adında bir sayfa açmıştı. Sayfaya “Bankadan kredi alamayan kredi alacak” diye yazdı.

Kendisiyle iletişime geçenlerden masraf adı altında 30-100 TL arası para istedi. 14 kişi kartsız işlemle para gönderdi.

Gönderilen toplam tutar 650 TL’dir.

Kara, pişmanlık duyarak 13 Temmuz 2017’de Bursa Emniyeti Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği’ne giderek kendisini ihbar etti. “Aldığı parayla herhangi bir işlem yapmadığını ve pişman olduğunu” söyledi.

Kara hakkında ‘bilgi sistemlerini araç olarak kullanarak dolandırıcılık’ suçundan Bursa 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

SADECE DÖRT ŞİKAYETÇİ

Mahkeme, Kara’ya para gönderen 14 kişinin ifadesini aldı.

Seven şikayette bulunmadı.

Üçü de para yatırmadıklarını söyledi.

Bunlardan 4’ü şikayetçi oldu.

Duruşma, Kara’nın haberi olmadan 13 Nisan 2021’de sonuçlandı. Dolandırıcılık suçundan dolayı 3 yıl 4 ay hapis ve 80 TL para cezasına çarptırıldı.

Kara, ailesini ziyarete geldiği İstanbul’daki havaalanında 26 Eylül 2023’te gözaltına alındı ​​ve Ümraniye Cezaevi’ne konuldu.”

beydaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu